| # | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Scott Wedgewood |
|
45 | 92.1% | 2.02 | 4 | 31 | 1093 | 1007 | 86 | 2 |
| 2 | Jesper Wallstedt |
|
35 | 91.6% | 2.61 | 4 | 18 | 1020 | 934 | 87 | 2 |
| 3 | Andrei Vasilevski |
|
58 | 91.2% | 2.31 | 2 | 39 | 1483 | 1353 | 132 | 11 |
| 4 | Logan Thompson |
|
58 | 91.2% | 2.44 | 4 | 31 | 1587 | 1447 | 140 | 0 |
| 5 | Igor Shestjorkin |
|
51 | 91.2% | 2.50 | 1 | 25 | 1425 | 1299 | 126 | 11 |
| 6 | Ukko-Pekka Luukkonen |
|
35 | 91.0% | 2.52 | 1 | 22 | 930 | 846 | 85 | 4 |
| 7 | Anton Forsberg |
|
36 | 91.0% | 2.57 | 3 | 16 | 952 | 866 | 87 | 4 |
| 8 | Joel Hofer |
|
46 | 91.0% | 2.61 | 6 | 24 | 1250 | 1137 | 114 | 4 |
| 9 | Devin Cooley |
|
31 | 90.9% | 2.69 | 0 | 10 | 847 | 770 | 77 | 2 |
| 10 | Philipp Grubauer |
|
32 | 90.9% | 2.65 | 0 | 13 | 866 | 787 | 79 | 0 |
| 11 | Jet Greaves |
|
55 | 90.8% | 2.60 | 2 | 26 | 1539 | 1397 | 142 | 0 |
| 12 | Jeremy Swayman |
|
55 | 90.8% | 2.71 | 2 | 31 | 1571 | 1426 | 146 | 11 |
| 13 | Justus Annunen |
|
28 | 90.7% | 2.68 | 1 | 10 | 711 | 645 | 67 | 2 |
| 14 | Alex Lyon |
|
36 | 90.7% | 2.77 | 3 | 20 | 979 | 888 | 92 | 4 |
| 15 | Casey DeSmith |
|
30 | 90.7% | 2.43 | 1 | 15 | 760 | 689 | 71 | 2 |
| 16 | Ilja Sorokin |
|
55 | 90.6% | 2.68 | 7 | 29 | 1530 | 1386 | 144 | 4 |
| 17 | Dan Vladar |
|
52 | 90.6% | 2.42 | 0 | 29 | 1283 | 1162 | 121 | 4 |
| 18 | Filip Gustavsson |
|
50 | 90.4% | 2.69 | 4 | 28 | 1377 | 1245 | 133 | 0 |
| 19 | Jake Allen |
|
37 | 90.4% | 2.74 | 1 | 17 | 1031 | 932 | 100 | 0 |
| 20 | Mackenzie Blackwood |
|
39 | 90.4% | 2.50 | 3 | 23 | 933 | 843 | 90 | 0 |
| 21 | Spencer Knight |
|
55 | 90.2% | 2.82 | 3 | 19 | 1583 | 1428 | 155 | 0 |
| 22 | John Gibson |
|
57 | 90.1% | 2.72 | 4 | 29 | 1461 | 1317 | 144 | 4 |
| 23 | Jakub Dobes |
|
43 | 90.1% | 2.78 | 0 | 29 | 1187 | 1070 | 117 | 2 |
| 24 | Jake Oettinger |
|
54 | 89.9% | 2.59 | 4 | 35 | 1372 | 1234 | 138 | 0 |
| 25 | Dustin Wolf |
|
57 | 89.9% | 3.01 | 2 | 23 | 1558 | 1401 | 158 | 4 |
| 26 | Joseph Woll |
|
39 | 89.9% | 3.34 | 2 | 15 | 1220 | 1097 | 124 | 2 |
| 27 | Connor Ingram |
|
32 | 89.9% | 2.60 | 2 | 16 | 763 | 686 | 77 | 2 |
| 28 | Joey Daccord |
|
47 | 89.7% | 3.03 | 2 | 20 | 1307 | 1173 | 136 | 4 |
| 29 | Karel Vejmelka |
|
64 | 89.7% | 2.75 | 2 | 38 | 1626 | 1458 | 169 | 2 |
| 30 | Alex Nedeljkovic |
|
40 | 89.6% | 2.87 | 0 | 18 | 1049 | 940 | 109 | 9 |
Päivitetty 14.05.2026 klo 04:30
NHL Maalivahtitilastot 2025-2026 runkosarja
Maalivahtitilastoja johtaa torjuntaprosentissa Scott Wedgewood .
NHL:n maalivahtitilastot näyttävät torjuntaprosentit, voitot ja päästettyjen maalien keskiarvon. Kauden paras maalivahti palkitaan Vezina Trophyllä.
Muut tilastot
Katso myös NHL pistepörssi , suomalaisten pistepörssi ja Vezina Trophy -voittajat .