NHL-joukkue
Montréal Canadiens
Kausi 2026 pudotuspelit
- 2026-2027
- 2026 pudotuspelit
- 2025-2026
- 2025 pudotuspelit
- 2024-2025
- 2023-2024
- 2022-2023
- 2021-2022
- 2021 pudotuspelit
- 2021
- 2020 pudotuspelit
- 2019-2020
- 2018-2019
- 2017-2018
- 2017 pudotuspelit
- 2016-2017
- 2015-2016
- 2015 pudotuspelit
- 2014-2015
- 2014 pudotuspelit
- 2013-2014
- 2013 pudotuspelit
- 2012-2013
- 2011-2012
- 2011 pudotuspelit
- 2010-2011
- 2010 pudotuspelit
- 2009-2010
- 2009 pudotuspelit
- 2008-2009
- 2008 pudotuspelit
- 2007-2008
- 2006-2007
- 2006 pudotuspelit
- 2005-2006
- 2004 pudotuspelit
- 2003-2004
- 2002-2003
- 2002 pudotuspelit
- 2001-2002
- 2000-2001
- 1999-2000
- 1998-1999
- 1998 pudotuspelit
- 1997-1998
- 1997 pudotuspelit
- 1996-1997
- 1996 pudotuspelit
- 1995-1996
- 1994-1995
- 1994 pudotuspelit
- 1993-1994
- 1993 pudotuspelit
- 1992-1993
- 1992 pudotuspelit
- 1991-1992
- 1991 pudotuspelit
- 1990-1991
- 1989-1990
- 1988-1989
- 1987-1988
- 1986-1987
- 1985-1986
- 1984-1985
- 1983-1984
- 1982-1983
- 1981-1982
- 1980-1981
Ottelut
19
Saldo
9-10
Putki
4 häviötä
Montréal Canadiens on NHL:n itäisen konferenssin Atlantic-divisioonan jääkiekkojoukkue. Kaudella 2026 joukkueen saldo on 9-10-0 (18 pistettä).
Joukkueen suomalaispelaajia ovat Oliver Kapanen.
Joukkueen pelaajat
| # | ||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Nick Suzuki | 19 | 4 | 12 | 16 | 0,84 | -8 | 40 | 10,0 | 6 | 22:16 | C |
| 2 | Lane Hutson | 19 | 3 | 13 | 16 | 0,84 | -3 | 30 | 10,0 | 12 | 25:28 | D |
| 3 | Cole Caufield | 19 | 6 | 7 | 13 | 0,68 | -10 | 43 | 14,0 | 0 | 18:24 | RW |
| 4 | Juraj Slafkovský | 19 | 6 | 6 | 12 | 0,63 | -9 | 48 | 12,5 | 9 | 19:56 | LW |
| 5 | Alex Newhook | 19 | 7 | 3 | 10 | 0,53 | +3 | 33 | 21,2 | 16 | 17:14 | C |
| 6 | Jake Evans | 19 | 2 | 8 | 10 | 0,53 | +11 | 21 | 9,5 | 22 | 16:56 | C |
| 7 | Phillip Danault | 19 | 2 | 8 | 10 | 0,53 | +3 | 18 | 11,1 | 8 | 16:02 | C |
| 8 | Ivan Demidov | 19 | 3 | 6 | 9 | 0,47 | -1 | 35 | 8,6 | 6 | 17:03 | RW |
| 9 | Alexandre Texier | 19 | 4 | 4 | 8 | 0,42 | +6 | 19 | 21,1 | 4 | 12:52 | LW |
| 10 | Kaiden Guhle | 19 | 0 | 8 | 8 | 0,42 | 0 | 12 | 0,0 | 46 | 20:29 | D |
| 11 | Josh Anderson | 19 | 5 | 2 | 7 | 0,37 | +6 | 30 | 16,7 | 30 | 15:23 | RW |
| 12 | Zachary Bolduc | 19 | 3 | 4 | 7 | 0,37 | -3 | 18 | 16,7 | 22 | 11:24 | RW |
| 13 | Alexandre Carrier | 19 | 1 | 6 | 7 | 0,37 | +2 | 7 | 14,3 | 26 | 22:01 | D |
| 14 | Kirby Dach | 19 | 4 | 1 | 5 | 0,26 | -1 | 19 | 21,1 | 20 | 10:29 | C |
| 15 | Mike Matheson | 19 | 2 | 2 | 4 | 0,21 | -1 | 24 | 8,3 | 20 | 24:52 | D |
| 16 | Arber Xhekaj | 13 | 1 | 1 | 2 | 0,15 | +5 | 8 | 12,5 | 28 | 8:06 | D |
| 17 | Brendan Gallagher | 3 | 1 | 0 | 1 | 0,33 | +1 | 1 | 100,0 | 0 | 6:25 | RW |
| 18 | Joseph Veleno | 9 | 0 | 1 | 1 | 0,11 | -3 | 4 | 0,0 | 0 | 8:48 | C |
| 19 | Noah Dobson | 13 | 0 | 1 | 1 | 0,08 | -7 | 21 | 0,0 | 2 | 22:03 | D |
| 20 | Jayden Struble | 12 | 0 | 0 | 0 | 0,00 | +2 | 6 | 0,0 | 14 | 11:41 | D |
| 21 | Oliver Kapanen | 7 | 0 | 0 | 0 | 0,00 | -2 | 4 | 0,0 | 2 | 8:21 | C |
Maalit
54-56
TM-PM
Maaliero
-2
Maalimarginaali
YV-%
23,1 %
Ylivoima
AV-%
78,1 %
Alivoima
Aloitus-%
53,4 %
Voitetut aloitukset
TM/ottelu
2,84
Tehdyt maalit
PM/ottelu
2,95
Päästetyt maalit
Laukaukset
23,21
Tehdyt / ottelu
Laukaukset
29,95
Vastaan / ottelu
Suomalaiset joukkueessa
Kaikki suomalaisetViimeisimmät ottelut
Kaikki ottelutTulevat ottelut
Ei tulevia otteluita
Tulevat ottelut näkyvät, kun otteluohjelma on saatavilla.
2026 varaukset
Koko varaustilaisuus-
26
Gleb Pugachyov
-
57
Timofei Runtso
-
93
Cooper Cleaves
-
117
Brayden Klimpke
-
189
Parker Trottier
-
190
Wesley Royston
-
221
Jean-Samuel Daigneault
-
224
Tyler Deakos